Jak to jest z tą profilaktyką uzależnień.

W procesie nazwanym terapią uzależnień, stosuje się – w zależności od kierunku – różnorodne strategie psychologiczne które służą temu samemu celowi: panowaniu nad nastrojami, strategii zachowania i punktów widzenia, które negatywnie wpływają no należyte samopoczucie jednostki i zaburzają jej kontakt z otoczeniem. Terapeuta Robert Rutkowski i jego pacjenci mogą odkryć we wzajemnej rozmowie przytłumione konflikty, uczucia i wspomnienia. Modelowanie indywidualnych środków przekazu, takich jak gra z podziałem na role lub malowanie, może pomóc w praktyce nowych sposobów zachowania. Wypowiedzenie natomiast wszystkich, także tych nieprzyjemnych myśli – tzw. wolne asocjacje – może spowodować bardziej aktywne obchodzenie się fantazji i wyciąganie na światło dzienne to, co określa obecne doświadczenia i zachowanie.
Pierwszym założeniem przy powodzeniu leczenia psychoterapeutycznego jest aktywna równorzędność pacjenta: to, co robi i kim jest, może zmienić tylko wówczas, kiedy naprawdę sam tego będzie pragnął. Drugim ale nie mniej ważnym przesłanką jest ufny stosunek pacjenta do terapeuty jakim jest Robert Rutkowski.
Każda kuracja uruchamia procedury uczenia, które dają możliwość zmiany nastawienia i sposobu zachowania – jest to często długa droga, którą trzeba pokonać, wytrwale ze sobą współpracując. Celem psychoterapii jest w każdym przypadku złagodzenie cierpienia duchowego, a często zarówno fizycznego, przywrócenie zdrowia psychicznego oraz popieranie dojrzewania i rozwoju osobowości. Przyczyny rozpoczynania psychoterapii są różnorodne. Zacząwszy od indywidualnego niezadowolenia, aż do tak silnych problemów psychicznych, powodujących, że regularne życie staje się prawie nie możliwe albo do takich dolegliwości fizycznych, jak wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca lub choroba wrzodowa żołądka albo dwunastnicy. Rehabilitację przeprowadza się w większości przypadków ambulatoryjnie, natomiast w ciężkich przypadkach sensowne może być leczenie psychoterapeutyczne w wyspecjalizowanej klinice.
Do rozpoczęcia terapii upływa jednak przeważnie kilka lat; wielu jednostkom ciężko jest podjąć decyzję o wizycie u psychoterapeuty. Zwrócenie się o pomoc do kogoś obcego przy rozwiązaniu problemów psychicznych wydaje im się jednoznaczne z brakiem funkcjonowania własnej osobowości. Choć właśnie ta droga otwiera praktycznie niespodziewane możliwości rozwoju i uzdrowienia osobowości.